portal osiedli, dzielnic i miast

Poznań Osiedle Karpia - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Karpia - sprawy osiedlowe » Forum » POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Idź do strony 1, 2    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Senser 
   

Nowy na forum


Wiek: 48
Dołączył: Pią Gru 07, 2012 10:54
Posty: 1
Skąd: Karpia

PostWysłany: Pią Gru 07, 2012 11:05    Temat postu: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Jestem przedstawicielem grupy która chce pozwać Gant-a za stosowanie niedozwolonych zapisów umownych.
W skrócie jeśli zapłaciłeś za więcej m2 niż masz fizycznie sprawa jest prosta, możesz w dość prosty sposób odzyskać równowartość 1, 2 m2 (w zależności od zapisów).
Jest już kilka osób, oraz zweryfikowana ścieżka prawna.

Zapraszam na priv lub googlaj "pozywamy-zbiorowo".
jagoodka 
   

Zaawansowany Forumowicz


Dołączył: Sob Sty 30, 2010 22:14
Posty: 395
Skąd: poznań

PostWysłany: Śro Gru 12, 2012 16:16    Temat postu: Re: POZEW przeciwko Gant

Witam.
Dodam, że nawiązałem kontakt z Panem.
Szczegóły będą udzielane na forum zamkniętym.
http://poznan-karpia.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=92108
Pozdrawiam.

_________________
Krzysztof
Daito1 
   

Zaawansowany Forumowicz


Dołączył: Sob Lip 24, 2010 17:04
Posty: 355
Skąd: Opola

PostWysłany: Sob Gru 22, 2012 19:45    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Znowu się wtrącę... Embarassed
Pozew zbiorowy ma jedną zasadniczą i bardzo istotna wadę - a mianowicie:
jak wynika z art 8 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, "na żądanie pozwanego (czyli Ganta) sąd może zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu, [...] sąd oznaczy termin złożenia kaucji, nie krótszy niż miesiąc, oraz jej wysokość, mając na względzie prawdopodobną sumę kosztów, które poniesie pozwany. Kaucję składa się w gotówce. Kaucja nie może być wyższa niż 20 % wartości przedmiotu sporu. "

Założę się o każde pieniądze że Gant w przypadku pozwu zbiorowego, taki wniosek złoży.
Za to w postępowaniu tradycyjnym (np przy użyciu umów cesji przenoszących uprawnia właścicieli lokali na konkretny podmiot) powód jest zobowiązany wpłacić tytułem zabezpieczenia na rzecz przyszłych kosztów procesowych, kwotę w wysokości 5% ale nie większa niż 100 tys zł i tutaj można złożyć do Sądu wniosek o zwolnienie z obowiązku ponoszenia takich koszów - Sąd pewnie całkowicie z takiego obowiązku nie zwolni, ale jest szansa na częściowe zwolnienie.

Przykład z Opola - pozew przeciw Gantowi opiewał na kwotę przekraczającą 4 mln zł, czyli jakbyśmy wystąpili z pozwem zbiorowym to musielibyśmy być przygotowani na kwotę na poczet kosztów sądowych na poziomie przekraczającym 800 tys zł (20%), jako że występowaliśmy na bazie umów cesji a nie pozwu zbiorowego, przygotowaliśmy się na sumę 100 tys, ale nasz prawnik wystąpił z wnioskiem o zwolnienie nas z ponoszenia kosztów. Sąd co prawda nie zwolnił nas z tych kosztów ale obniżył je do poziomu 40 tys.

Jeśłi będziecie występować z pozwem o "powierzchnię widmo" wartość takiego pozwu może być dość poważna - więc warto sprawę przemyśleć.

Pozdrawiam.


link do przywołanej ustawy:
http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-10-7-44
Jelon_ka 
   

Zaglądajacy


Wiek: 44
Dołączył: Pon Paź 10, 2011 22:17
Posty: 22
Skąd: Poznań-Karpia

PostWysłany: Śro Sty 02, 2013 22:47    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Na forum zamknięte nie można się dostać Sad Czy wiadomo coś więcej na ten temat? Bo z tego co się orientuję, to wszyscy zapłaciliśmy za tzw. powierzchnię wewnętrzną lokalu, którą Gant stworzył w swoich umowach, a w KW jest podana mniejsza użytkowa...
jagoodka 
   

Zaawansowany Forumowicz


Dołączył: Sob Sty 30, 2010 22:14
Posty: 395
Skąd: poznań

PostWysłany: Śro Sty 02, 2013 22:55    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Szczegółów będę udzielał od jutra na forum zamkniętym.
Część informacji znajdzie się również na forum otwartym.
Pozew można złożyć Very Happy
Jakie będą koszty i jakie dokumenty będą potrzebne podam na forum zamknietym.
Pozdrawiam

_________________
Krzysztof
kabat1 
   

Forumowicz


Wiek: 39
Dołączył: Czw Gru 01, 2011 8:23
Posty: 109
Skąd: z nad morza

PostWysłany: Czw Sty 03, 2013 11:42    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Prosimy również o informację na forum 19
jagoodka 
   

Zaawansowany Forumowicz


Dołączył: Sob Sty 30, 2010 22:14
Posty: 395
Skąd: poznań

PostWysłany: Pią Sty 04, 2013 21:51    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Informacje ogólne będę umieszczał na forum ogólnym, jeżeli okaże się, że informacje będą wrażliwe, szczegóły będą na forach zamkniętych.
Wszyscy którzy będą chcieli dowiedzieć się więcej i dołączyć do grupy pozywającej Ganta, mogą zajrzeć na poniższy link i się zarejestrować na stronie http://www.pozywamy-zbiorowo.pl/networks/groups/GantPoz/index (w wątku nas interesującym jestem moderatorem) oraz sledzić wątki na forum, zarówno na forum otwartym jak i zamkniętych.

Poniżej będę przedstawiał informacje od Kancelarii o kosztach i dalszych działaniach. W sprawę zostanie zaangażowana również telewizja, którą załatwi Pan Hubert z .... Ten sam który doprowadził do pozwu przeciw Pobieraczkowi.

Koszty kancelarii na forum zmkniętym


Pozdrawiam

_________________
Krzysztof
SBelter 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Śro Cze 08, 2011 20:21
Posty: 229
Skąd: Poznan-Karpia

PostWysłany: Śro Sty 16, 2013 16:08    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Sprawa pozwu zbiorowego jest bardzo ciekawa i może skutkować pewnym zastrzykiem pieniędzy. Niestety zabrakło mi tutaj pewnej bardzo istotnej kwestii, a mianowicie kaucja.

Jak zostało napisane na forum otwartym pozwany ma prawo złożyć wniosek o zabezpieczenie kosztów postępowania do 20% kwoty roszczenia. W naszym przypadku jest takie samo jak wynagrodzenia kancelarii. Posługując się tym samym przykładem co kancelaria, czyli roszczenie w wysokości 20 000zł należy w najgorszym przypadku uiścić opłatę w wysokości 4 000zł. Zgodnie z ustawą opłata ta ma zabezpieczyć koszta sądowe poniesione przez pozwanego. Należy ją uiścić w gotówce w terminie wyznaczonym przez sąd. Dodatkowo jeśli wpłacona kwota nie wystarczy na pokrycie poniesionych kosztów pozwany może zażądać dodatkowego zabezpieczenia (ponad 20% - tutaj nie jestem na 100% pewien).

Kaucja może nie zostać ustanowiona jeśli pozwany spóźni się z wnioskiem lub uznana przez niego część roszczenia pokrywa koszta procesu.

Po zakończeniu procesu kaucją dysponuje sąd. Ma on możliwość zwrotu całej kaucji powodowi lub jeśli przyzna pozwanemu "koszta" kaucja może zostać o nie pomniejszona.

Niestety nie udało mi się znaleźć dokładnej definicji kosztów sądowych (ustawa tego nie precyzuje). Jedyne co udało mi się ustalić to to, że są to wszelkiego rodzaju koszta jakie ponosi pozwany. To jest: ekspertyzy, dojazdy, utracone zyski świadków. Oczywiście sąd ma możliwość odrzucenia wniosku o ustalenie kaucji.
jagoodka 
   

Zaawansowany Forumowicz


Dołączył: Sob Sty 30, 2010 22:14
Posty: 395
Skąd: poznań

PostWysłany: Sob Lut 02, 2013 13:53    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Witam

Tydzień temu sąd oddalił wniosek dewelopera o zabezpieczenie kaucją pozwu zbiorowego przeciwko J.W. Construction. W naszym przypadku pewnie będzie tak samo zwłaszcza, że po złożeniu pozwu zostaną zaangażowane w sprawę media. Takie informacje przekazał mi mecenas z kancelarii
Proszę się zdeklarować w związku przystąpieniem do pozwu.
Musimy wybrać reprezentanta grupy oraz złożyć oświadczenie do kancelarii. o przystąpieniu do pozwu.
Im szybciej zbierzemy grupę 10 osób, tym wcześniej złozymy pozew.
Wszystkich chętnych zapraszam do zapisania sią do grupy na pozywamy-zbiorowo.
Mieszakńców 19 również zachęcamy, aby przystąpili do pozwu. Zakładam, że wasze umowy są takie jak nasze
W przypadku deklaracji proszę nawiązać kontakt ze mną, lub złożyć deklaracje na
http://www.pozywamy-zbiorowo.pl/networks/groups/GantPoz/forum/index

Pozdrawiam

_________________
Krzysztof
Maddog 
   

Stały bywalec


Wiek: 43
Dołączył: Pią Lis 02, 2012 14:53
Posty: 89
Skąd: karpia

PostWysłany: Pon Lut 04, 2013 18:34    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

chciałbym się przyłączyć proszę o dokładniejsze info na prv pozdrawiam
jagoodka 
   

Zaawansowany Forumowicz


Dołączył: Sob Sty 30, 2010 22:14
Posty: 395
Skąd: poznań

PostWysłany: Śro Lut 06, 2013 21:34    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Każdy kto chce przyłączyć się do pozwu znajdzie tutaj dodatkowe informacje z kacelarii i ode mnie na temat dalszych kroków podejmowanych w tej sprawie. Niektóre znajdują się tylko na stronie zamkniętej 17 lub na pozywamy-zbiorowo
http://poznan-karpia.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=92108&start=15

(W CUDZYSŁOWIE) informacje jakie otrzymałem z kancelarii, która będzie nas reprezentować. MOJE INFORMACJE SĄ WIELKIMI LITERAMI.

"Otóż - jako Kancelaria przygotowani jesteśmy merytorycznie do
poprowadzenia sprawy przeciwko deweloperowi. W tej chwili chodziłoby tylko o ustalenie pewnych "procedur" tak, byśmy mogli działać sprawnie i
bezbłędnie. Spór który zamierzamy toczyć wymaga od nas niestety każdorazowo analiz dokumentów prawnych poszczególnych osób, które zakupiły meszkanie. W zasadzie umowy zapewne były podobne, lecz nie identyczne (mogą być różnice nie tylko w treści samych umów, ale w ilości
aneksów, protokołów, itp. ). Dla pozwu najbardziej istotne będą :
1) umowa przedwstępna + aneksy
2) akt notarialny".
PROSZĘ DOSTARCZYĆ JE DO MNIE A JA JE WYŚLĘ WSZYSTKIE RAZEM: MIESZKAŃCY 17 I 17A WIEDZĄ GDZIE MIESZKAM, MIESZKAŃCÓW 19 PROSZĘ O KONTAKT NA PRIV
"Od nich będziemy rozpoczynać analizę, czy dany przypadek kwalifikuje
się do pozwu zbiorowego. Ponadto będziemy potrzebować krótkiej
informacji:
3) czy w chwili podpisania umowy przedwstępnej, ale nie później niż w
dniu podpisania aktu notarialnego osoba, która nabywała lokal była w
posiadaniu informacji bądź protokołu lub innego dokumentu, z którego
wynikałaby okoliczność, iż nabywane mieszkanie ma faktycznie mniejszy
metraż, niż w umowie przedwstępnej? Chodzi np. o protokolarny obmiar, o
którym mowa powinna być w umowach przedwstępnych. Krótko mówiąc,
kiedy nabywca dowiedział się, że zapłacił faktycznie za mniejszy
metraż niż w umowie przedwstępnej?
Rolą Reprezentanta jest skompletować i przesłać do nas przynajmniej
pierwszych 10 kompletów dokumentów do ich analizy. Może się okazać,
że jakiś przypadek się nie kwalifikuje, wtedy będziemy musieli
uzupełnić o inne osoby. Tak, czy inaczej potrzebujemy pierwsze 10
zweryfikowanych osób, których roszczenie nadaje się do dochodzenia
pozwem zbiorowym".

WSZYSCY, KTÓRZY SIĘ DEKLARUJĄ CHCĄ ABYN BYŁ REPREZENTANTEM GRUPY DOKUMENTY PROSZĘ DOSTARCZAĆ DO MNIE. BĘDZIEMY W STAŁYM ONTAKCIE PRZEZ STRONĘ I FORUM KARPIA. NR TEL PODAM DOPIERO PO TYM GDY
KTOŚ DOSTARCZY UMOWĘ PRZEDWSTĘPNĄ I AN.

"Po zakwalifikowaniu osoby do trybu pozwu zbiorowego potrzebne będą
jeszcze:
4) dowody wpłat podanych w umowach kwot na konto dewelopera
oraz
5) oświadczenie o przystąpieniu poszkodowanego do pozwu grupowego jako
członka grupy
OŚWIADCZENIE POWINNI PAŃSTWO DOSTARCZYĆ DO MNIE
6) oświadczenie reprezentanta grupy o działaniu w charakterze powoda".

TUTAJ ZACZYNA SIĘ MOJA ROLA:
1) Zbieram dokumenty od potencjalnych zainteresowanych ( przynajmniej
pierwsze 10 ) i wysyłam je paczką do Kancelarii celem ich weryfikacji,
2) Jeżeli część osób by odpadła, wówczas trzeba będzie dosłać
dokumenty brakującej ilości zainteresowanych,
3) Po pozytywnej weryfikacji - zbieram od takich osób dowody wpłat na
rzecz dewelopera, oświadczenie o przystąpieniu do pozwu jako członka
grupy ( w załączeniu pod nazwą oświadczenie członka ) i 100,00 zł na
koszty administracyjne Kancelarii.
4) Z chwilą zebrania 10-tego oświadczenia o przystąpieniu do grupy,
podpisuje umowę z kancelarią i oświadczenie reprezentanta grupy o
działaniu w charakterze powoda (jeżeli Państwo chcą, również mogę
umieścić je pod nazwą: oświadczenie reprezentanta i umowa).
5. Po otrzymaniu kompletu dokumentów kancelaria przygotowuje i składa
pozew. W międzyczasie składamy się po 2% wartości sporu
(proporcjonalnie do kwoty o którą każdy z nas będzie występował) na
wpis sądowy.

I tak naprawdę to tyle. Potem to już tylko "opracowanie dalszej
logistyki" wobec osób, które jako kolejne będą do grupy
przystępować.

Korzyści dla grupy i pozwu zbiorowego : analiza prawna podpisanych przez
członków grupy dokumentów z deweloperem za darmo, wpis sądowy 2 %,
honorarium dla Kancelarii uzależnione od sukcesu w wysokości 20 % (to
ostatnie po zakończeniu procesu)


Pozdrawiam.
Krzysztof



oswiadczenie czlonka.doc


Pobierz



_________________
Krzysztof
Tota333 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Nie Cze 10, 2012 9:10
Posty: 261
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Lut 07, 2013 11:56    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Tak się zastanawiam czy mnie to dotyczy, tj. czy mowa tu o różnicy- powierzchnia wewnętrzna kontra powierzchnia użytkowa, bo jeśli tak to każdy raczej ma taką umowę. Czy chodzi jednak o faktyczną rozbieżność powierzchni na podłodze (użytkową), a w AN? Bardzo proszę o odpowiedź Smile .
jagoodka 
   

Zaawansowany Forumowicz


Dołączył: Sob Sty 30, 2010 22:14
Posty: 395
Skąd: poznań

PostWysłany: Czw Lut 07, 2013 13:57    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Chodzi o różnice między powierzchnią:

wewnętrzna wpisaną w umowach przedwstępnych, czyli taką za jaką zapłaciliśmy (później wpisaną do protokołu odbioru mieszkania) a powierzchnią użytkową wpisaną do AN.
Pozdrawiam

_________________
Krzysztof
jagoodka 
   

Zaawansowany Forumowicz


Dołączył: Sob Sty 30, 2010 22:14
Posty: 395
Skąd: poznań

PostWysłany: Sob Lut 23, 2013 16:16    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Witam serdecznie
Mam 12 kompletów dokumentów.
W poniedziałek wysyłam do kancelarii.
Po weryfikacji przez kancelarię, dam Państwu znać, kto może przystąpić do pozwu a kto nie. Wydaje mi się, że wszystkie przypadki się nadają, ale lepiej niech to sprawdzi kancelaria prawna.
Pozdrawiam
Krzzysztof

_________________
Krzysztof
br3ndon 
   

Bywalec


Dołączył: Śro Wrz 14, 2011 10:55
Posty: 34
Skąd: Poznań - Karpia

PostWysłany: Śro Mar 06, 2013 11:30    Temat postu: Re: POZEW zbiorowy przeciwko Gant- metry kwadratowe

Witam
Czy jest możliwość dołączenia do pozwu zbiorowego?
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama