portal osiedli, dzielnic i miast

Poznań Osiedle Karpia - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Karpia - sprawy osiedlowe » Forum » Wentylacja w kuchni-montaż okapu
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Wentylacja w kuchni-montaż okapu

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Tota333 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Nie Cze 10, 2012 9:10
Posty: 261
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Paź 18, 2013 13:02    Temat postu: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Mam pytanie, jak u Was jest rozwiązana sprawa podłączenia okapu w kuchni? Jest przecież tylko 1 kanał w kominie dla wylot z okapu i tuż obok jest otworek wentylacji i wlotu świeżego powietrza-jak to się sprawdza w praktyce? U mnie okazało się, że przy uruchomieniu okapu powietrze jest wdmuchiwane do mieszkania przez krateczkę wentylacyjną! Stąd moje pytanie, czy otwór wentylacyjny jest potrzebny i czy przy przeglądach kominiarskich jest to u nas wymagane? W oryginale była 1 kratka, ale u mnie było przesunięcie o ok 40 cm w bok i wpuszczony kanał z plastiku pod tynkiem, także otwór stricte do dostarczania powietrza jest tuż obok i niestety jest katastrofa Sad .
Jeśli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat, to bardzo proszę o pomoc. Może jest jakiś specjalista w tej dziedzinie i coś podpowie.
Liczę na sugestie sąsiadów, którzy znają temat Smile .
kabat1 
   

Forumowicz


Wiek: 39
Dołączył: Czw Gru 01, 2011 8:23
Posty: 109
Skąd: z nad morza

PostWysłany: Pią Paź 18, 2013 15:42    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Z tego co wiem jak jest jeden kanał to można mieć tylko pochłaniacz- tak jest u nas
Tota333 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Nie Cze 10, 2012 9:10
Posty: 261
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Paź 18, 2013 20:49    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Chyba nie, bo u nas w oryginale była plastikowa-prostokątna kratka z otworem na rurę okapu i na 1/4 były drabinki z siateczką do wlotu powietrza. Z tym, że tak niefortunnie mamy te otwory przesunięte, że nie da się ustawić otworu/otworów tak żeby wylot z okapu był na górze, a drabinki na dole-ponoć takie rozwiązanie jest skuteczne?? Czy macie tak zamontowany okap i czy się Wam to sprawdza?
Może zamotałam, ale mam nadzieję, że wiadomo o co pytam Rolling Eyes .
Mąż się konsultował z kilkoma specami i każdy mówi co innego, a w rezultacie nie umieją nic sensownego podpowiedzieć.
HELP Confused .
soczektujest 
   

Zaglądajacy


Wiek: 37
Dołączył: Pon Wrz 03, 2012 13:06
Posty: 15
Skąd: Poznań - Karpia

PostWysłany: Sob Paź 19, 2013 21:22    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

teoretycznie w takiej sytuacji jak u nas nie wolno używać okapu. Powinien on pracować jako pochłaniacz. Nie ma prawnie tego uregulowanego ale kominiarz lub gazownik jak będzie może się doczepić. Może być też problem dla mieszkańców - mogą zapachy przechodzić do mieszkań nad Tobą. Chyba ze mieszkasz na ostatnim piętrze to nikt pewnie nie zauważy. Ja bym proponował ustawić okap jako pochłaniacz ale zrób jak uważasz. Troszkę w tym pracowałem i na prawdę nie ma reguły. Jeśli chodzi o montaż okapu to rura powinna być na górze żeby zapachów i pary nie cofało Ci do mieszkania.
Tota333 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Nie Cze 10, 2012 9:10
Posty: 261
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Paź 20, 2013 7:35    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Ok, dzięki za rady- temat już jest jakoś ogarnięty Smile .
Jeśli chodzi o zapachy, to w naszym budownictwie każde mieszkanie ma swój własny komin( nie tak jak to było w starym budownictwie), niepołączony z sąsiadami w ciągu, także z info od kominiarza można śmiało podłączać okap Wink .

PS. u nas nie ma gazu Wink .
agudusia 
   

Zaglądajacy


Wiek: 41
Dołączył: Śro Sty 12, 2011 11:30
Posty: 20
Skąd: Poznania

PostWysłany: Pon Paź 21, 2013 8:08    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

690 ROZPORZDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie.
"§ 93. 3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może
stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny,
pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu
wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem
do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym,
a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza
z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym,
usytuowanym nie więcej ni˝ 0,15 m poniżej
płaszczyzny sufitu."

Tzn., że jeśli w pomieszczeniu nie znajdują się dwa osobne otwory wywiewne (oddzielne kanały wentylacyjne) nie wolno stosować okapu.

Pozdrawiam.
SBelter 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Śro Cze 08, 2011 20:21
Posty: 229
Skąd: Poznan-Karpia

PostWysłany: Pon Paź 21, 2013 17:27    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

agudusia napisał:
...kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny...,


Nie chcę się czepiać, ale zgodni z tym co tu jest napisane dotyczy to TYLKO aneksu kuchennego, a nie wydzielonej kuchni.
agudusia 
   

Zaglądajacy


Wiek: 41
Dołączył: Śro Sty 12, 2011 11:30
Posty: 20
Skąd: Poznania

PostWysłany: Wto Paź 22, 2013 7:58    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

A jaką kuchnię Tota333 posiada, wydzieloną czy aneks?
Tota333 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Nie Cze 10, 2012 9:10
Posty: 261
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Paź 22, 2013 12:21    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Oddzielną, z oknem Very Happy .
agudusia 
   

Zaglądajacy


Wiek: 41
Dołączył: Śro Sty 12, 2011 11:30
Posty: 20
Skąd: Poznania

PostWysłany: Śro Paź 23, 2013 7:57    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Tota333 napisał:
Oddzielną, z oknem Very Happy .

To w takim razie możesz cieszyć się okapem.
Pozdrawiam.
Mirek16 
   

Nowy na forum


Wiek: 53
Dołączył: Pią Wrz 02, 2016 9:58
Posty: 1
Skąd: poznan

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2016 10:00    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Czyli jak mam pomieszczenie z aneksem kuchennym to mogę mieć tylko pochłaniacz? Chcę się upewnić bo już położyłem płytki ceramiczne cersanit , zakupiłem meble i tylko to mi zostało Smile Z góry dzięki za info.
SBelter 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Śro Cze 08, 2011 20:21
Posty: 229
Skąd: Poznan-Karpia

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2016 15:53    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Mirek16 napisał:
Czyli jak mam pomieszczenie z aneksem kuchennym to mogę mieć tylko pochłaniacz? Chcę się upewnić bo już położyłem płytki ceramiczne cersanit , zakupiłem meble i tylko to mi zostało Smile Z góry dzięki za info.


Ekspertem nie jest ale z tego co napisała agudusia może Pan zainstalować okap TYLKO jeśli w pomieszczeniu są dwa kanały wentylacyjne. Jeśli jest jeden kanał wentylacyjny to, z tego co ja rozumiem, nie można instalować okapu. Ze swojej strony sugerowałbym zadzwonić do administracji i zapytać.

Oczywiście jeśli zainstaluje Pan okap to tylko i wyłącznie Pana decyzja. Jedyny problem jaki może Pan mieć to przy kontroli kominiarza.
agudusia 
   

Zaglądajacy


Wiek: 41
Dołączył: Śro Sty 12, 2011 11:30
Posty: 20
Skąd: Poznania

PostWysłany: Czw Wrz 29, 2016 13:37    Temat postu: Re: Wentylacja w kuchni-montaż okapu

Zgodnie z:

Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 93.3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może
stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny,
pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu
wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem
do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym,
a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza
z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym
,
usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej
płaszczyzny sufitu.

Pozdrawiam.
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama